Kuchnia jest w większości domów najbardziej eksploatowanym pomieszczeniem, przy okazji generującym duże ilości czynników zagrażających wyposażeniu, w szczególności meblom. Szczególnie groźna jest wszechobecna w trakcie gotowania para wodna. Jak zatem uchronić kuchenne meble przed wpływem wilgoci, by służyły nam jak najdłużej? Odpowiedź poznacie w dalszej części tego artykułu.
Para wodna znajdująca się w otaczającym nas powietrzu jest wszechobecna, również w kuchni. Jej poziom zależy od wielu czynników, do których zaliczają się głównie pora roku, intensywność opadów oraz częstotliwość jej użytkowania. Poziom wilgotności wraz ze zmieniającą się pogodą będzie wzrastał i opadał, lecz dla naszej kuchni najlepiej by utrzymywała się na poziomie pomiędzy 40 a 60% wilgotności. Zbyt wysoki poziom nawilżenia powietrza może powodować pochłanianie wilgoci przez meble, a co za tym idzie ich pęcznienia, pękania i rozklejania elementów.
Jednak zbyt niska wilgotność źle wpływa na kondycję mebli. Wysuszone powietrze będzie absorbowało z drewna wodę, co doprowadzić może do jego wypaczenia i deformacji. Dlatego szczególnie w zimie, kiedy dogrzewamy mieszkania i zmniejszamy wilgotność powietrza, ważne jest, by monitorować jej poziom i używać w razie potrzeby nawilżaczy powietrza, dla ochrony drewnianych frontów i mebli.
Poza naturalnie występującą wilgotnością warto mieć na uwadze powstające w trakcie gotowania opary, które nagle zwiększają jej poziom. Mogą one na dłuższą metę uszkodzić drewniane elementy w pomieszczeniu. Dlatego warto dobrze zabezpieczyć kuchnie przed wodą.
Aby zabezpieczyć meble kuchenne, producenci wykorzystują kilka technik wykończenia, które wpływają na odporność mebli na uszkodzenia mechaniczne oraz środowiskowe, takie jak wilgoć. Meble wykonane z płyty zabezpiecza się najczęściej poprzez pokrycie ich laminatem, lakierowaniem lub malowaniem akrylem. Dla mebli wykonanych z litego drewna najlepszymi metodami jest olejowanie lub lakierowanie, które skutecznie chronią przed wilgocią.
Przy wyborze kompletu meblowego, warto zwrócić uwagę nie tylko na zabezpieczenie frontów, ale również zabezpieczenie krawędzi szafek i frontów, przez które najłatwiej dostaje się wilgoć. Najczęstszymi rozwiązaniami są fabryczne wzmocnienia ich dodatkową warstwą laminatu lub lakieru. Innym rozwiązaniem jest pokrycie krawędzi wodoszczelną okleiną meblową. W szafkach, w których przechowujemy żywność, warto upewnić się, że dostęp do wilgoci będzie utrudniony, choćby poprzez zastosowanie uszczelek czy silikonu bezbarwnego.
– Okap kuchenny
Okap stanowi główne źródło regulacji wilgoci w naszych kuchniach, szczególnie podczas gotowania. Istotne jest, by pamiętać o jego uruchomieniu za każdym razem, gdy wykonujemy prace na płycie. Podczas montażu warto upewnić się, że kanał wentylacyjny, do którego go podpinamy jest drożny, a w trakcie eksploatacji monitorować stan filtrów w nim umieszczonych. Wybór okapu zależy też od naszych warunków kuchennych; w kuchniach większych i częściej eksploatowanych warto zakupić okap o zwiększonej wydajności.
– Zmywarka
Wielu z nas nie wyobraża sobie kuchni bez zmywarki. Jednak również i ona generuje wilgoć, która może wpłynąć na kondycję mebli. Warto zatem pamiętać, by używać jej, dopiero gdy się zapełni oraz nie otwierać jej tuż po zakończeniu programu; wtedy to gorąca para wodna wydostanie się do kuchni. Warto odczekać co najmniej kwadrans, by skropliła się ona wewnątrz urządzenia.
– Piekarnik
Pieczenie w piekarniku również generuje parę wodną. Dlatego nie warto zostawiać uchylonych drzwiczek w trakcie stygnięcia urządzenia. Należy je otwierać tylko gdy jest to konieczne i zamykać jak najszybciej.
– Czajnik i ekspres do kawy
Jeśli korzystamy z tych urządzeń, warto pamiętać że generują one ogromne ilości pary, dlatego ważne jest, by nie umieszczać ich pod podwieszanymi szafkami, gdyż mogą mieć negatywny wpływ na górną zabudowę kuchni. Im dalej od szafek, tym lepiej. Jeśli jednak nie jest to możliwe, warto umieścić je w niedużej odległości od okapu, który będzie niwelował sporą ilość pary.
– Zlewozmywak
Użytkowanie zlewozmywaka często skutkuje rozlewającą się dookoła wodą. I mimo że sam zlew jest wykonany z wodoszczelnych materiałów, jak stal nierdzewna, to znajdująca się na niej woda w trakcie dnia będzie parować, zwiększając wilgotność w powietrzu. Dlatego warto dokładnie wycierać zlew po każdorazowym użyciu.