fbpx

Jak zaplanować przestrzeń w kuchni – zasada trójkąta roboczego

Przygotowywanie potraw we własnej kuchni powinno być przyjemnością, nie zaś smutnym obowiązkiem. Trudno jednak cieszyć się z gotowania, kiedy nic nie mamy pod ręką albo gdy nie mamy miejsca na rozłożenie podstawowych składników. Aby uniknąć takich sytuacji, warto zaplanować ergonomiczną kuchnię.

Warto jednak najpierw poznać, na jakie strefy dzieli się nasza kuchnia. Są to kolejno:

– strefa żywności – lodówka, szafki z żywnością,

– strefa naczyń i drobnego AGD – szafki z naczyniami, roboty kuchenne

– strefa mokra – zlewozmywak oraz zmywarka,

– strefa przygotowywania pokarmów – strefa robocza na blacie kuchennym,

– strefa gotowania – płyta grzejna, piekarnik, mikrofalówka,

Ich prawidłowe rozmieszczenie i ułożenie względem siebie ma kluczowe znaczenie w komfortowym użytkowaniu kuchni i zapobiega wielokrotnym wędrówkom w poszukiwaniu potrzebnych składników lub sprzętu.

Mimo że istnieje wiele różnych metod ułożenia mebli kuchennych, każda z nich powinna być tworzona w myśl tzw. zasady trójkąta roboczego. Dotyczy ona rozmieszczenia oraz odległości, jakie należy zachować pomiędzy lodówką, płytą grzewczą i piekarnikiem, a zlewozmywakiem.

Jak pewnie zauważyliście, korespondują one do stref żywności, gotowania oraz mokrej. Powinny one znajdować się między sobą w odległości od 120 cm do 210 cm, a dla większej wygody ułożone na planie trójkąta, gdzie te strefy stanowią jego wierzchołki.

Pozostałe dwie strefy powinny wpisywać się w boki trójkąta roboczego lub być w ich pobliżu, dzięki czemu zawsze będziemy mieć pod ręką to, czego właśnie w tej chwili potrzebujemy.