fbpx

Jak dobrać idealną winiarkę do kuchni?

Koneserzy win od zawsze poświęcają wiele czasu na odpowiednie przechowywanie ulubionych trunków. Nie bez powodu do dziś budują piwniczki, w celu zapewnienia winu odpowiedniej temperatury, wilgotności oraz kontaktu z korkiem. Jednak co w przypadku gdy nie możemy sobie pozwolić na taki luksus? Z pomocą przychodzi nowoczesna technologia i skonstruowane w tym celu chłodziarki do wina. Dlaczego warto w nią zainwestować i jaką wybrać? Tego dowiecie się w dalszej części.

„Zaraz, zaraz, a czy nie dałoby się przechowywać win w lodówce?” – zapytałaby część z was. Owszem, jest to rozwiązanie, ale słabe i mogące je zepsuć. Po pierwsze, temperatura w lodówce jest zbyt niska i często się waha w wyniku jej otwierania. Podobnie sprawa ma się z wilgotnością powietrza. Po drugie agregat w lodówce może wywoływać drgania, które przechodzą na wino, utrudniając jego leżakowanie. Po trzecie aromat wina może przejść przez korek zapachami innych produktów z lodówki, co zabije jego smak.

Te wszystkie problemy rozwiązuje montaż chłodziarki do win, która dodatkowo pozwoli na zmagazynowanie większej ilości butelek, a dodatkowo wyeksponować naszą kolekcję w atrakcyjny sposób. Dodatkowo pozwala ona na dobranie temperatury pod konkretne wina oraz chroni zwartość butelek przed promieniowaniem UV.

f   

Winiarka w kuchni – do zabudowy czy wolnostojąca?

Kiedy już zdecydujemy się na zakup winiarki, pozostaje jeszcze wybór, jaki jej typ wybrać. Najczęściej spotykane to winiarki wolnostojące, podblatowe oraz do zabudowy.

Największą zaletą winiarek wolnostojacych jest ich mobilność. Dzięki temu możemy ich używać tam, gdzie mamy na nią miejsce, np. w spiżarni czy salonie. Jest to więc dobre rozwiązanie dla małych metraży lub gdy nasza kuchnia jest już urządzona.

Chłodziarki podblatowe to najpopularniejsze rozwiązanie, pozwalające wkomponować ją w wystrój kuchni. Jej rozmiar ogranicza wysokość blatu, pod którym będzie się znajdować, jednak powinna wystarczyć do przechowywania mniej rozbudowanych kolekcji win.

Winiarka do zabudowy to rozwiązanie szczególnie przydatne, jeśli mamy sporo przestrzeni i myślimy ją wprowadzić do swojej kuchni. Warto zatem planować jej rozmieszczenie już na etapie projektu kuchni. W zamian otrzymasz możliwość wyboru spośród wielu rodzajów winiarek, różniących się pojemnością. Największe przypominające szafy potrafią pomieścić nawet i do 100 butelek jednocześnie.

f   

Na co zwrócić uwagę przy wyborze winiarki?

Poza wspomnianymi wcześniej zaletami winiarek jest też kilka funkcji, nad którymi warto się pochylić przed zakupem i dobrać je pod swoje potrzeby.

Wymiary winiarki – determinuje on nie tylko rozmiar samej chłodziarki, ale jednocześnie decyduje o jej pojemności. Im więcej win chcemy w niej przechowywać, tym na większe urządzenie musimy wybrać. Warto jednak dobrać je pod nasze realne potrzeby; posiadając 10-15 butelek, niepotrzebna nam winiarka na 40 sztuk.

Liczba stref – różne wina wymagają innych optymalnych warunków przechowywania. Jeśli planujesz przechowywanie więcej niż jednego rodzaju wina, warto rozważyć zakup chłodziarki wielostrefowej.

Typ półek – najlepsze półki są wykonane z drewna, dzięki czemu tłumią drgania, oraz pozwalają na składowanie wina w pozycji leżącej.

Wilgotność – dla optymalnego przechowywania wina, konieczne jest zachowanie stałej wilgotności na optymalnym poziomie. W winiarce zadanie to spoczywa na nawilżaczu, który ją kontroluje. Czasem w tym celu wykorzystuje się kamienie z lawy wulkanicznej, które naturalnie pochłaniają i stopniowo uwalniają wilgoć z powietrza, zapewniając stały mikroklimat we wnętrzu urządzenia.

Oświetlenie – aby jak najlepiej zaprezentować wino w chłodziarce, najlepiej jest je oświetlić. W tym celu najpewniejszą opcją będą diody LED, które nie generuje ciepła, przez co nie wpływa na temperaturę wewnątrz urządzenia.

Zamknięcie – mało który rodzic chciałby, aby jego dzieci mogły mieć dostęp do alkoholu. Na szczęście, większość winiarek na rynku dysponuje zamkami, które możemy zamknąć na klucz.

Jak widać chłodziarki do win to urządzenie, które w swoim domu docenią nie tylko sommelierzy. Jeśli szukasz odpowiedniego rozwiązania dla Twojej kuchni, skontaktuj się z nami. Z chęcią pomożemy dobrać odpowiednią chłodziarkę do Twoich potrzeb.