fbpx

3 sposoby na zagospodarowanie ścian w kuchni

Planując rozmieszczenie mebli i sprzętów kuchennych, skupiamy się często na tym, co będzie stać na podłodze, pomijając przestrzeń, która bywa bardzo słabo zagospodarowana. Mówimy tu oczywiście o ścianach.

Owszem, w większość kuchni, szczególnie z mniejszym metrażem, wykorzystuje się ściany do montażu, chociażby szafek kuchennych. Dziś jednak skupimy się na trzech praktycznych, choć nie zawsze oczywistych sposobach na zagospodarowanie ścian w naszych kuchniach.

 

Wąskie półki, czyli miejsce na niezbędnik kulinarny

Półki, podobnie jak szafki kuchenne, to sprawdzony sposób na uzyskanie odrobiny przestrzeni. W szczególności sprawdzą się w tej roli wąskie półki, które połączą wysoką pojemność, z minimalnym zajęciem powierzchni. Świetnie sprawdzą się one jako miejsce do przechowywania ulubionych naczyń, przypraw oraz innych utensyliów sztuki kulinarnej.

Szczególnie ważne jest ich odpowiednie rozmieszczenie; półka zamontowana nad płytą grzewczą znacząco wpłynie na komfort pracy, jednocześnie pozwalając na zwolnienie miejsca w szufladach na rzadziej używane przyrządy. Warto także rozważyć półki w okolicach stołu, gdzie można przechowywać cukiernicę, mlecznik czy inne przedmioty i składniki do przygotowywania ciepłych napojów.

Rodzaj i montaż takiej półki zależy od wybranych preferencji. Dla estetów, chcących uniknąć wiercenia w ścianach, dostępne są systemy montażowe dzięki, którym z powodzeniem powiesisz półkę bez użycia wiertarki. Do wyboru, w zależności od planowanego obciążenia można użyć taśm montażowych lub samoprzylepnych śrub.

 

Wieszak na wino nie tylko dla sommelierów

Dla koneserów szlachetnych trunków eleganckim i niedrogim rozwiązaniem może być montaż ściennego wieszaka na wino. Rozwiązanie to będzie pasować do większości stylów, od tradycyjnych, po nowoczesne. Poza względami estetycznymi, rozwiązanie to pozwoli nam zaoszczędzić sporo miejsca w spiżarce lub szafce, w której dotychczas przechowywaliśmy wino.

Na rynku można znaleźć ogrom rodzajów wieszaków na wino, o różnej stylistyce i pojemności. Dlatego, w zależności od tego, jak obfita jest nasza kolekcja, warto dobrać model wieszaka, który najbardziej będzie pasować do naszych preferencji; zbyt mały nie spełni swoje funkcji, zbyt duży będzie stał pusty i niekompletny.

W montażu pomóc mogą wspomniane już wcześniej śruby samoprzylepne, dzięki którym możliwe jest mocowanie wieszaka na różnych powierzchniach, w tym ceramice, bez jej niszczenia.

 

Organizacja to podstawa, czyli metalowe organizery naścienne

Popularnym sposobem majsterkowiczów na organizację narzędzi jest wieszanie ich na przymocowanej do ściany kratownicy, dzięki czemu mają do nich łatwy dostęp. Dlaczego więc nie wprowadzić takiego rozwiązania do kuchni?

Dostępne są już na rynku gotowe zestawy organizerów z zestawem akcesoriów, pomocnych do umieszczenia na niej przedmiotów lub narzędzi. Plusem tego rozwiązania jest fakt, iż ułożenie półek, haczyków i pojemniczków na organizerze dopasowujemy do swoich potrzeb i w każdej chwili, w kilka sekund, możemy go przeorganizować.

Warto rozważyć umieszczenie organizera w okolicy zlewozmywaka, dzięki czemu zyskasz dodatkowe miejsce do przechowywania przyborów do mycia naczyń. Może on też stanowić miejsce na domowy zielnik, oszczędzając miejsce na parapetach. Nie są to jednak jedyne praktyczne jej umiejscowienia; wszystko zależy od dostępniej przestrzeni oraz potrzeb.